Miks Filson

Miks Filson
Miks Filson

Märgilised kangad

Üle 122 aasta on Filson olnud kanga ekspert. Tegelikult oli Filsoni algne nimi 1897. aastal: “Seattle’i Kangavabrik, Alaska rõivaste ja tekkide esmatootja” (Seattle Woolen Manufacturing Company, Pioneer Alaska Clothing and Blanket Manufacturers). Ajendiks villaste toodete valmistamisele olid seiklejad, kes suundusid Alaska kullapalavikust osa saama. Riietus ja toit, telgid ja priimused, kirkad ja kühvlid – kogu varustus pidi aasta vastu pidama külmas Klondike jõe ümbruskonnas, kus seda transporditi reetlikul Chilkoot Passi rajal. Mehed kandsid kõike oma seljas või kasutati selleks hobuseid, kuni 1897-1898 aastatel rajati raudtee. Nende jalad tekitasid lumes ja jääs astmikke, mida hakati nimetama “kuldseks trepiks”. Osad  neist hukkusid laviinides või õhangutes ja mõned pöördusid vähese ettevalmistatuse tõttu tagasi. Nendele vapratele meestele ja naistele polnud riietuse valik mitte ainult meeldivuse eelistus, vaid ka osa ellujäämisest.

Filson on alati panustanud parimatele materjalidele, sest sõna otses mõttes sõltuvad klientide elud kanga ja tootmise kvaliteedist. Sellest mõtteviisist ollakse juhindunud otsuste tegemisel üle sajandi. Seepärast ongi erinevad välitööde tegijad nagu metsatöölised, giidid, matkajuhid ja USA metsateenistus igapäevaselt usaldanud Filsoni kangast täielikult.

Mis on uusvill?

Erinevalt taaskasutatavast villast, mis saadakse kootud rõivaesemeid üles harutades või tehakse ribastatud kangast uus lõng, on uusvill lambalt värskelt pöetud kiumass, mis kedratud väga tugevaks lõngaks. Taaskasutus tore idee, aga tulemuseks on lõng, mis karm, “hammustav” ja nõrk. Kui Filson teeb 100% uusvillast tooteid, millest sõltub su elu, siis on need valmistatud kõige vastupidavamatest villakiududest. Neile pole lisatud nailonit, et 100% kangast omaks villa soojust ja võimet juhtida niiskust.

Kangast toodetakse ainult parimates vabrikutes, mis vastavad Filsoni tavapärasemast rangematele nõudmistele. Heasse materjali investeerimine on alati kallis, aga kui jakk või püksid hoiavad ära alajahtumise või millegi veel hullema, siis tuleb välja hinna tõeline pale.

Ja kui toode tõestab ennast aastast aastasse, selle asemel, et korduvalt odavaid tooteid välja vahetada, siis siit koorubki välja pikaajalise väärtuse tuum.

Filsoni tooted on loodud eesmärgiga

Iga otsus, sealhulgas villakiudude valik ja lõnga ketramine, kudumi tüüp ja koe tihedus, samuti tegumood ja tasku asukoht, lähtub tellija vajadusest. Olenemata sellest, kas rõiva kandja kütib põtru Pintleri mäestiku lumistes kõrgustes, parandab pärast kevadisi suurvett raudteed Sawtoothi metsades või teeb pilte varahommikuses valguses käredalt pakases detsembris, pakuvad Filsoni rõivad kaitset külma, märja ja tuule eest.

Palgiparvetajatele 1914. aastal loodud ja patenteeritud jakk The Mackinaw Wool Cruiser on ideaalne näide eesmärgipärasest tootest. Kanga tegemiseks kasutatakse eelnevalt sorteeritud uusvilla, mille kiu paksus on suhteliselt suur, ja seega peab vastu tihedale kasutamisele ning karmile ilmale. Materjal on äärmiselt tiheda koega, mis annab sooja, on tuulekindel ja kestev. Täislaiuses tagumine kaarditasku koos nelja esitaskuga tekitab kaks kangakihti, mis kaitsevad enamikku torsost ja on panipaikadeks töövahenditele. Nii luuakse kihilisust ja ruumi liikumisvabaduseks.

Lõpptulemuseks on universaalselt toimiv jope, mis sai kiiresti populaarseks nii sportlaste, jahimeeste kui metsameeste seas. Ja on sajand hiljemgi üks meie enim müüdud toodetest. Läbimõeldus ja detailideni viimistletud disain käib kaasas kõikide Filsoni toodetega.

Kui võrdled Filson Wool Cruiserit mõne sarnase jakiga, siis vaata, et võrdleksid õunu õuntega. Kas see on tehtud 100% uusvillast? Filson on. Kas see on üllatavalt raske, sest kangas on tehtud tihedalt kedratud lõngast? Filson on. Kas kude on nii tihe, et on tuule- ja vihmakindel? Jällegi, Filson on.

Avastaja - Mine metsa
Creditinfo sertifikaat - Edukas 5 aastat, 2018-2022
Greenvision OÜ
Aadress
Laidoneri plats 3, Viljandi, 71003
Telefon
+372 5696 2673
E-mail
info@avastaja.ee